Aké veci vám stoja za ten čas a životnú energiu, ktorú predstavujú peniaze?
Zamýšľali Ste sa keď si kupujete novú vec, čo všetko ste preto, aby ste si ju mohli kúpiť, potrebovali urobiť?
Muž, nazvime ho Fero, sa rozhodol, že si ide kúpiť gril. Je začiatok leta a je celý namotivovaný, aké to bude krásne si s rodinou a kamarátmi grilovať na terase. Vybral si kvalitný plynový gril za 660 EUR. Nechce predsa nejaký „šmejd“ a sú aj grily za niekoľko tisíc. Tak to je predsa „rozumná“ voľba.
V čistom zarába 1440 EUR. V priemere pracuje 200 hodín mesačne a cestovaním do práce strávi 30 hodín mesačne + ďalších 10 hodín príprava doma. Zjednodušene si vypočítajme, že jeho čistý zárobok za hodinu (rátam všetky hodiny, ktoré súvisia s prácou) je 6 EUR za hodinu. Pritom hrubý hodinový zárobok počítaný bez nadčasov a hodín na cestovanie by bol cca 11 EUR. To je ale číslo, ktoré nám neodráža realitu.
Výsledok je, že potrebuje venovať práci 110 hodín, aby si zarobil na tento nový gril. Keby sme to prerátali na jeho pracovný mesiac, tak je to skoro polovica mesiaca. Odpovedať na otázku, či to stojí za to, si samozrejme musí on sám.
Čo predstavujú vaše peniaze, keď si za ne idete kúpiť novú vec?
Pointa celého tohto príkladu je v inom pohľade na veci, ktoré si kupujeme. Možno nám veľa z tých vecí, čo si chceme kúpiť nestojí za to, keď si predstavíme, koľko svojho limitovaného životného času a energie za to musíme „vymeniť“.
Ako príklad je tu gril. A odpoveď Fera by mohla byť, že to za to stojí a je to v poriadku. A to aj keď nakoniec griluje tak cca 3 krát za sezónu.
Mohol to byť ale aj nový veľkoplošný televízor, auto vymenené po troch rokoch, nový mobil najvyššej triedy každé dva roky, nové topánky každé tri mesiace alebo sto rôznych drobných vecí, čo si bez rozmýšľania kupujeme a dokopy predstavujú slušnú sumu.
Každý sa môže nad tým zamyslieť zo svojho pohľadu – životných priorít, hodnôt a samozrejme aj výšky príjmu. Ani radšej nejdem rozoberať to šialenstvo, keď si niekto takéto veci kupuje na splátky.
Čo ak by nám stačilo kupovať oveľa menej vecí a z tých ušetrených peňazí by sme vedeli uskutočniť svoj sen, ktorý už dlho odkladáme na neurčito?
A čo ak by sme vedeli menej pracovať?
Keď nám stačí na život menej peňazí, máme väčší „manévrovací priestor“. Otvárajú sa nám väčšie možnosti, aby sme si vytvorili taký svoj ideálny work-life balance.
Možno sa dá nájsť práca síce za menej peňazí, ale s kratším pracovným časom. A keď človek podniká na voľnej nohe, tak mu proste stačí menej pracovať, lebo o tom rozhoduje sám.
Ak je mi 9 hodín denne v práci + 1,5 cestovania denne veľa (a to sa ešte treba do práce nachystať a potom s nej spamätať), tak sa začnem inak pozerať na to, akú cenu má pre mňa čas strávený v práci. Čas ktorý „obetujem“ tomu, aby som si zarobil viac peňazí, ktoré možno vynakladám na veci, ktoré nepotrebujem. Alebo na veci, ktoré majú pre mňa oveľa menšiu hodnotu ako voľný čas venovaný sebe alebo blízkym.
Kto čítate tento blog, poznáte, že ja nie som za to len si užívať a nepracovať. Ani za to mať nenáročnú prácu, ktorá človeka nerozvíja a stačí ju len presedieť. Napĺňajúca práca v ktorej je človek spokojný je veľmi dôležitá (písal som o tom v článku Prečo každý potrebuje nájsť svoje POSLANIE a ako to súvisí s Vášňou a Peniazmi?) ale to neznamená, že preto nemám mať čas na rodinu, kamarátov, pohyb a záľuby.
Samozrejme, len to samo o sebe, že nám na život stačí menej peňazí ako doteraz, nestačí aby sme mali work-life balance. Treba robiť ďalšie kroky a každý sme v inej situácii. Ale z vlastnej skúsenosti viem, ako je človek slobodnejší a má väčšie možnosti, keď má svoje výdavky pod kontrolou a vedome sa rozhoduje o kúpení nových vecí z hľadiska čo ho to stálo času.
Ďaľšia perspektíva
A tiež je tu aj druhá cesta a to zvýšenie príjmu na hodinu. Treba posúdiť podľa konkrétnej situácie, ktorá cesta má väčší zmysel a je efektívnejšia. Ideálne kombinácia oboch. V tomto článku píšem ale práve o vynakladaní peňazí.
A samozrejme s prílišným kupovaním súvisí aj otázka vplyvu na životné prostredie a efekt „skomplikovania“ si života s vlastnením veľkého množstva vecí (písal som o tom v článku Ako si (ne)zjednodušiť život).
S pohľadom na kupovanie vecí ako výmenu za svoj čas strávený v práci som sa prvý krát stretol v knihe Your Money or Your Life od Vicki Robin (v slovenčine ani češtine nevyšla). Je to taká klasika, ktorá vyšla už pred niekoľkými desaťročiami a inšpirovala veľa ľudí k finančnej nezávislosti.
Vytváraniu životnej rovnováhy (work-life balance) a konkrétnym tipom ako sa k nej dopracovať sa budem venovať v ďalších článkoch. Jeden už je rozpracovaný, takže čoskoro „do čítania“.