Miliardy hodín každý týždeň…

Miliardy hodín každý týždeň. Nikto ich k tomu nenúti, ba často krát práve naopak.

Áno, tak veľa času trávia ľudia za počítačovými hrami.

Prečo sú hry (a nielen počítačové) pre ľudí také zábavné?

A je úplne jasné, že prílišné hranie môže byť škodlivé …

… avšak podstatu toho, čo je na nich tak veľmi ZÁBAVNÉ, vieme využiť aj v oblastiach ako sú práca alebo vzdelávanie.

Toto „tajomstvo“, skúmajú game dizajnéri

… lebo chcú navrhnúť hry, ktoré budú ľudí ešte viac baviť, aby za nimi trávili čo najviac času (a potom samozrejme z toho plynuli pre tvorcov hier príjmy),…

ale tiež psychológovia, zdravotnícki odborníci, neurovedci a vedci z rôznych iných oblastí, aby pochopili čo a prečo sa to v ľuďoch deje pri hraní a ako sa to dá potom využiť aj v iných oblastiach.

Tieto poznatky sa úspešne využívajú pri liečení, terapiách, vo výcviku rôznych profesií, vo vzdelávaní, pri zvýšení efektivity …

Slučky pokroku

Dnes napíšem o jednom z elementov často používaných v hrách – o tzv. „sľučkách pokroku“ (progression loops).

Je to vlastne spôsob, akým sa prostredníctvom postupného zvyšovania náročnosti udržiavajú hráči motivovaní a angažovaní. Typickým príkladom sú levely (úrovne) v hrách.

Každý level je o dačo ťažší ako predchádzajúci, a je tam niečo nové. Na konci levelu môže byť aj istá forma odmeny, ktorá ešte viac motivuje pokračovať ďalej a zlepšovať sa.

Tento mechanizmus sa dá s úspechom využiť aj v práci.

Aké je to pracovať roky na tej istej pozícii s minimálnym rastom a novými podnetmi na #rozvoj?

Avšak dá sa cielene pristúpiť k tomu, aby si človek sám navrhol svoj postupný rozvoj a neustále zlepšovanie sa takým spôsobom, aby ho to motivovalo a bolo to zároveň zábavnejšie.

A aj firma pre svojich zamestnancov ponúknuť nástroje a techniky, či už pri vzdelávaní alebo aj osobnom raste a dosahovaní lepších výsledkov, tak aby využila výhody týchto sľučiek pokroku.

Na zamyslenie:

Ako v súčasnosti sledujem v práci či sa zlepšujem? Ako konkrétne ma to podporuje v tom, aby ma práca viac bavila a dávala mi zmysel?

Vždy som považoval za dôležité, aby ma práca bavila.

Keď mi jeden príbuzný povedal ako reakciu na to, že som zmenil profesiu: „Práca Ťa nemusí baviť, práca Ťa musí živiť“ tak som mu odvetil:

„Mňa potrebuje práca nielen živiť, ale aj #baviť a dávať mi zmysel.“

A tento mindset sa mi veľmi hodí aj v súčasnosti, keď pracujem s ľuďmi na ich pracovných témach. Usmerňujem ich pozornosť na to, čo potrebujú mať v práci, aby ich to bavilo a napĺňalo.

Avšak čo ak sú súčasťou toho veľkého cieľa, ktorý chcú dosiahnuť, aj činnosti, ktoré ich až tak nebavia?

Alebo je to taký náročný cieľ, že im na začiatku pripadá skôr ako bremeno než zábava?

Vtedy na to treba ísť INAK. Skúmam s nimi, ako by to vyzeralo a čo by potrebovali zmeniť, aby sa vedeli tešiť na činnosti, do ktorých sa im vôbec nechce alebo nevedia začať?

Často pritom objavia spôsoby, akým to robiť (a niekedy aj nerobiť), aby to bola väčšia zábava, aby to išlo ľahšie. Zistia čo ich naozaj vnútorne motivuje.

Hľadal som ďalšie spôsoby, ako ešte viac v tomto podporiť seba aj svojich klientov a objavil som, že existuje veľa techník a konceptov ako sa to dá a postupne si vylepšujem systém ako s tým pracovať.

Gamification

A objavil som GAMIFICATION a tiež ďalšie techniky, ktoré sú v tomto veľmi užitočné.

Gamification je vlastne využitie prvkov a techník z hier, v oblastiach ako je práca, vzdelávanie, marketing …

To čo robí hry takým zábavným, tá psychológia za tým, sa dá veľmi účinne využiť na to, aby sa nám ľahšie a zábavnejšie išlo za svojimi cieľmi, aby sme boli v práci angažovanejší a práca bola viac zábava ako bremeno.

Budem o tomto písať viac aj v ďalších článkoch.

Otázka na záver:

Čo vás za posledný týždeň v práci najviac bavilo?

——————————————————————————–

Zaujalo Vás použitie psychológie hier pri dosahovaní svojich cieľov, robení zmien, posunutí sa v živote alebo v práci ďalej?

Tu sa môžete objednať na 30-minútovú bezplatnú konzultáciu, kde sa môžeme porozprávať ako by som Vám vedel pomôcť, či sa to hodí na Vašu situáciu a môžeme aj rovno začať s Vašou témou.

Tiež môžte na tejto konzultácii zistiť viac o čom to vlastne je.

Comments (0)
Add Comment