Ráno na home office – ako ho využiť a aká je cena za jeho premrhanie
Pár metrov od postele
Je to iné keď musíš vstať a docestovať na konkrétnu hodinu ako keď ideš len pár metrov k počítaču do vedľajšej miestnosti. Na jednej strane je to super, ale na druhej je jasné, že na home office na Teba číhajú aj všelijaké lákadlá, len aby si sa do tej práce nepustil hneď. Trošku si natiahnuť raňajky, zamotať sa na sociálnych sieťach alebo si prečítať čo sa deje vo svete. A potom ako prvú vec v práci si najskôr začať vybavovať emaily.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je to takto v pohode. Hmm, ako sa to vezme. Väčšina z nás má potenciál mať najproduktívnejšie práve rána. Na rozdiel od typických nočných sov. Tým to ide tak najskôr okolo obeda a najproduktívnejšie majú večery alebo dokonca až noci. Ale ani sovy nemajú v praxi často na výber.
To, ako strávime ráno v pracovný deň má svoje niekedy až výrazné dôsledky.
OK, čo sa teda stane, keď premrhám ráno?
Na niektorých to má rýchly dopad ešte v ten deň, napr. ak treba robiť dlho do večera, aby sa všetko stihlo. Deti márne čakajú, aj keď mama alebo otec je len vo vedľajšej miestnosti. Alebo už nevyjde čas na večerné cvičenie, lebo „veď je už toľko hodín a k tomu som unavený“.
A niekoho to dobehne až neskôr. Napr začínajúceho podnikateľa, ktorý odkladá dôležité veci na neskôr. Jeho nemá kto naháňať a sebadisciplína mu zatiaľ moc nejde. Buď sa k tomu dôležitému vôbec nedostane alebo už nemá tu kreatívnu energiu na maxime ako ráno s čistou hlavou. A tým dôležitým nie je bežná rutina ale urobiť niečo pre rozvoj biznisu, získať nových zákazníkov, rozhodnúť sa čo ďalej a ako sa zlepšovať.
Na toho, kto si aj tak zvládne svoju prácu za pár hodín a potom už nemá do čoho „pichnúť“, to nebude mať veľký dopad. Ibaže by tie rána chcel využiť na niečo iné dôležité ako je bežná práca. Možno sa chce niečo nové naučiť, v niečom posunúť dopredu alebo si pomaličky pripravovať nejaký vlastný projekt.
3 výhody ak máš pracovné ráno dobre zariadené
Už som trochu naťukol, čo je prvá výhoda, prečo sa treba za každú cenu vyhnúť premrhaniu rána pri práci z domu (ono to vlastne platí aj pri práci v kancelárii, ale tam sú iné druhy lákadiel). K tomu pridám ešte ďalšie dve.
Ďalej v článku ich všetky tri bližšie rozoberiem. A budem písať aj o tipoch ako na to a tiež mojich osobných skúsenostiach. Na home office fungujem už asi 12 rokov a odskúšal som si rôzne veci a videl som aký to malo dopad a niekedy až „odpad“.
Na spomínané „nočné sovy“ to až tak neplatí, ale ak si ranné vtáča alebo patríš k tým, čo to majú „tak normálne“, ponúkam Ti minimálne sa zamyslieť nad tým, ako bežne funguješ ráno v pracovný deň.
Hlavne ak vieš byť vo svojej práci aspoň trochu flexibilný, môžu byť pre Teba myšlienky z tohoto článku veľmi užitočné. Zahŕňa to najmä všetky tie práce z kancelárie a za počítačom. A tiež veľa z tých čo podnikajú, či už na voľnej nohe alebo vo väčšom.
1. výhoda – budeš efektívnejší a obmedzíš nadčasy
Ak sú ráno Tvoje rozumové schopnosti na maxime (s čistou hlavou a po kvalitnom spánku), tak je jasné, že ti práca pôjde najlepšie. Preto dáva zmysel robiť práve to najdôležitejšie alebo najnáročnejšie, aby si toto maximum využil. Ak tento čas využiješ namiesto toho na nejaký rutinný admin alebo browsovaním po webe, tak na tie dôležité veci Ti už nezostane to najlepšie čo máš k dispozícii.
A nielenže nevyužiješ ten čas, keď máš najviac energie a si najefektívnejší na dôležité veci, ale možno to, čo Ti potom zostane, už ani nebude dosť na to, aby si tú úlohu zvládol dosť kvalitne.
Ak máš dohodnuté hneď na ráno také to bežné „korporátne“ stretnutie, tak je jasné, že tam musíš byť. Ale ak je to v tvojej moci, možno by si si ho nabudúce mohol dohodnúť na neskoršie (ak teda to konkrétne stretnutie nepatrí práve medzi tie Tvoje dôležité veci).
2. výhoda – ľahšie prekonáš „odpor pri tvorení“
Takisto na úlohy, kde potrebuješ využiť svoju kreativitu, je veľmi užitočné rezervovať si raňajší čas. Okrem dôvodu v bode jedna, je to aj kvôli kreatívnemu odporu. Ide o to, že pri tvorivej činnosti na začiatku potrebuješ prekonať určitý odpor aby sa to rozbehlo. Steven Pressfield, ktorý pojem odpor (resistance) začal v tejto súvislosti používať, o tom napísal celú knihu The War of Art (vyšlo to aj v češtine pod názvom Válka umění). Cez túto knihu som sa k tomuto konceptu dostal a overil si na sebe, že funguje aj v praxi.
Ten odpor funguje tak, že chceš niečo začať, vymyslieť, navrhnúť, naplánovať. Ale zrazu, keď už sa ideš do toho pustiť, tak pocítiš ako keby Ti „niečo“ kladie odpor. Máš chuť to nehať tak alebo si vybrať z TO DO niečo jednoduchšie, nad čím netreba rozmýšľať.
Veľa krát som si na vlastnej skúsenosti overil, že aj mne to tak funguje a že stačí vydržať a prekonať tento „kreatívny odpor“. Idem napr. písať článok na blog alebo doplniť nejaké texty na coaching webke. Teším sa na to, ale keď si sadnem k počítaču, tak sa niekedy zrazu objaví taká neistota, ako sa do toho pustiť alebo taká tá nechuť „zapnúť hlavu“. Až sa mi hneď chce ísť robiť niečo ľahké, rutinné. Vtedy sa sústredím na prekonanie tohoto impulzu. Prikážem si: sadni si a sústreď sa len na toto. Akonáhle to na pár minút dokážem, tak to ide potom ľahko. Užijem si to a som potom spokojný.
A keď to nejde ani po napr. po desiatich minútach, tak to sa už zamyslím, či v tom nie je niečo iné. Či sa nenútim do pre mňa nesprávnej veci alebo nesprávnym spôsobom. A naozaj často potom prídem, že by som to vlastne chcel robiť inak alebo že to vôbec nepotrebujem nerobiť.
Občas sa mi stáva, najčastejšie keď som unavený, že vidím, že dnes by to nestálo za veľa a pustím sa do niečoho iného. Tento dôvod sám pred sebou považujem za OK, ale keď by sa to stávalo častejšie tak si dávam pozor či za tým nie je niečo viac.
Možno sa tento 2. bod nevťahuje na každého, ale kreativitu v práci potrebuje zapojiť oveľa viac ľudí ako sa na prvý pohľad môže zdať.
3. výhoda – budeš cez deň spokojnejší
Budeš sa lepšie cítiť a mať celkovo lepšiu náladu, lebo si hneď ráno spravil tú dôležitú vec. Niečo, čo vieš že malo naozaj zmysel. Niečo čo posúva Teba alebo Tvoju prácu dopredu.
Je ešte jedna možnosť ako toto využiť. Naplánovať si hneď ako prvú vec to najnepríjemnejšie, čo ťa ten deň čaká. Spravíš to a už máš to najhoršie za sebou. Zostane Ti dobrý pocit a máš skvelý štart do celého dňa.
Skús si teraz predstaviť opak. Vieš, že dnes potrebuješ niečo urobiť ale vôbec sa Ti do toho nechce. Postupne to presúvaš a presúvaš: spravím to až pred obedom, až po obede, až večer… Stále máš taký ten zlý pocit, že ťa niečo nepríjemné čaká. Ovplyvňuje Ti to celý deň a nevieš sa naplno tešiť ani z tých dobrých vecí. To negatívne prežívanie sa Ti kumuluje a ovplyvňuje to celý tvoj deň. Ešte horšie je, ak to nakoniec presunieš na ešte ďalší deň. Bude Ťa to čakať znova.
Kedysi som si to veľa krát zažil, preto sa mi o tom tak dobre píše :-). Našťastie sa mi potom podarilo začať fungovať inak, aj keď občas sa mi to ani v súčasnosti nepodarí. Motiváciou je pre mňa aj skúsenosť, že keď hneď ráno urobím nejakú nepríjemnú povinnosť (niekedy to zároveň spadá aj do kategórie dôležité) tak mám minimálne doobeda úžasnú náladu a aj ostatné veci mi idú ľahšie.
Rána na home office a deti
Tí, ktorí majú malé deti, môžu namietať, že pri nich sa nedá naplánovať si ráno. A je to do určitej miery pravda. Pamätám si ako som som sa cítil úplne vyšťavený po všetkom tom naháňaní detí z postele, do obliekania, umývania zubov a ešte k tomu pripraviť raňajky a obliekanie počas zimy. Bol som zrelý tak na čokoládu a nie na prácu.
Ráno na home office začína teda až vtedy, keď sa postaráme o deti a sú úspešne odvedené do škôl a škôlok. O tom, ako je tomu v súčasnosti, keď škola prebieha online budem písať nižšie.
Hlavný cieľ je teda tú fázu pred prácou zvládnuť čo najhladšie a bez veľkých energetických strát. V ideálnom prípade si ešte to ráno s našimi pokladmi užiť.
Druhá možnosť, ktorú väčšinou využívam aj ja, je vstať skôr ako deti a ísť robiť ešte predtým.
Každé dieťa aj systém fungovania v rodine sú iné. Potrebuješ si teda nájsť vlastný systém. Tu sú také tipy, ktoré mi aspoň do nejakej uspokojivej miery fungujú:
- Zaviesť pre deti rannú rutinu kde deti aj dospelí vedia čo treba (a zhoduje sa to), ktorú sa potom snažiť dôsledne dodržiavať. Niekedy pomôže aj večerná príprava, napr. oblečenie na nasledujúci deň sa pripraví už večer.
- Rozdeliť sa o povinnosti s manželkou/lom (v niektorej rodine môže vyhovovať striedanie, v niektorej rána jeden a večery druhý…),
- Akceptovať fakt, že pri deťoch sa to často môže vyvíjať nie podľa očakávaní a prispôsobiť sa situácii.
- Pristupovať s pokojom aj k situáciám, ktoré si nečakal/a alebo nejdú hladko. Rozčuľovaním si „vybíjame energiu“ a potom sa cítime unavení.
A teraz k tej aktuálnej situácii, keď deti nemôžu chodiť do škôlok a škola prebieha na diaľku online. Deti majú vtedy vlastne tiež taký home office.
Tam sú úplne iné výzvy :-). Bude dosť silný signál wifi, aby sme mohli byť všetci štyria napojení? Kto pôjde do rohovej miestnosti, kde wifi ledva dosiahne? Tŕpnutie, že malé dieťa vpadne do dôležitého mítingu. Treba ešte stihnúť pripraviť obed. Vonka je tak pekne, radšej by sme išli celá rodina na prechádzku…
V podstate platia tie body čo hore. Nám s manželkou sa osvedčil zdieľaný kalendár kde vidíme, kedy má kto míting, aby sme si ich pokiaľ to ide, nedávali simultánne. Ten druhý vie potom riešiť deti keby bolo treba.
Odporúčam prijať situáciu „takú aká je“, aj s tými rôznymi obmedzeniami. Potom si vieš lepšie nastaviť očakávania a stanoviť si vzhľadom na okolnosti realistický plán.
A ak to nejde podľa Tvojich predstáv, tak to zvládnuť bez nejakého obviňovania alebo hnevania sa na okolnosti. Tým by si škodil len sám sebe a bez reálneho dopadu na svoju situáciu.
Najťažšie je, ak je dieťa škôlkar a ty potrebuješ robiť. Vtedy je ťažké radiť a niekedy môže byť naozaj riešením len OČR. Sú ale deti, ktoré sa dokážu v pohode zahrať aj samé, len ich treba občas kontrolovať a venovať sa im vždy, keď to práca dovolí.
Záver je, že situácia v akej si, ovplyvňuje možnosti, ako si vieš zariadiť nielen ráno, ale celé fungovanie na home office. Iné možnosti sú bez detí, iné s veľkými deťmi, iné s malými deťmi a iné s malými deťmi počas karantény. Ak máš malé deti na starosti počas home officu, nesnaž sa porovnávať alebo v pracovnom výkone pretekať s niekým kto nemá žiadne.
Čo ak mi to ráno fakt nejde?
Ak si nočná sova alebo si Ti to ráno fakt nejde, tak 100x lepšie ako nehať to plávať, je určiť si alternatívu, kedy sa pravidelne a sústredene budeš venovať tým svojim dôležitým veciam. Sám najlepšie vieš kedy Ti to ide najlepšie a kedy máš zároveň aj akú takú možnosť sa sústrediť na to čo robíš. Tak si vymedz čas na tie svoje dôležité veci a uvidíš po čase ten obrovský efekt.
A možno len potrebuješ ísť skôr spať. Toto funguje aj na mňa. Chodím spať väčšinou už o desiatej. A ráno som o šiestej za počítačom a stihnem si ten svoj prvý dôležitý blok ešte predtým, ako sa deti zobudia. Aj teraz píšem tieto slová o štvrť na sedem. Písanie na blog mám v súčasnosti medzi svojimi prioritami a ide mi to ráno aj najľahšie.
Ako začať a vytrvať?
Je ťažké každé ráno takto fungovať. Byť disciplinovaný a nespadnúť to príjemnejších a ľahších činností. Ale ani nie je dôležité, aby sa Ti to podarilo úplne každý deň. Veľký pozitívny dopad bude mať, aj ak takto dokážeš fungovať tri dni z pracovného týždňa. 0 % versus 60% je obrovský rozdiel.
Akurát predvčerom sa mi stalo, že sa mi to nepodarilo. Mal som naplánované, že si chcem dať hneď ráno brainstorming k ďalšiemu rozvoju blogu. Ale…mám teraz také svoje „záhradné obdobie“ a ráno ešte v posteli som rozmýšľal, aké nové ovocné stromy idem zasadiť. Niečo mi napadlo a chcel som si overiť na nete aké odrody by boli vhodné. Veľmi som sa na to tešil a tak som si neuvážene dovolil, že sa ešte pred prácou na to na 5 minút pozriem. Skončilo to pri hodine a keď som sa potom pustil do toho brainstormingu, tak mi to vôbec nešlo. Radšej som to preložil na ďalšie ráno.
Včera a dnes sa mi ale podarilo venovať sa ráno tomu čo som chcel, tak to za žiadnu tragédiu nepovažujem. A väčšinou 4 dni z týždňa sa mi to darí a tak aj viem posúdiť aký veľký pozitívny dopad to na mňa má. Nebolo to ale vždy tak, robím to tak posledných cca 5 rokov.
Pre niekoho je ťažšie začať, pre niekoho práve vytrvať.
Začatiu aj vytrvaniu pri zavádzaní zmien do života som sa bližšie venoval v druhej polovici tohoto článku.
Na záver Ti ponúknem ešte pár otázok (kouča v sebe nezapriem :-):
- Ktoré činnosti/ciele sú pre Teba tie dôležité, ktorým by stálo za to sa ráno venovať ako prvým?
- Kedy v minulosti si úspešne zaviedol do svojho života novú podpornú zmenu?
- Vďaka čomu sa Ti to vtedy podarilo?
- Čo konkrétne Teba osobne najviac motivuje a ako by si to vedel využiť pri robení zmien?
- Ako by vyzeralo Tvoje ráno keby Ti to išlo ľahko a zároveň by si bol spokojný s tým, čomu sa venuješ hneď ako prvému?
Ak sa do toho rozhodneš pustiť, nebuď na seba prísny ak sa Ti to aj nebude dariť podľa predstáv alebo sa Ti ani nepodarí začať. Sebaodsudzovaním nič dobré nedosiahneš. Ak Ti to nejde, tak možno máš začať s niečím iným alebo máš na to ísť inak.
A ak sa do toho pustíš, prajem Ti aby Ti to išlo ľahko a dobré výsledky Ťa povzbudili v tom vytrvať. A aby sa Ti to stalo rutinou, nad ktorou už ani nemusíš premýšľať a prinieslo Ti to veľké pozitívne dopady do Tvojho života.